9. Kongres CESI odbył się 12 grudnia 2024 roku w Brukseli. Nasz Związek reprezentowany był przez II Wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego, Damiana Dziatkowiaka, jako Delegata na Kongres oraz przez Sekretarz Zarządu Krajowego, Dagmarę Iwanciw, jako delegata-gościa.
Tegoroczny Kongres był ważny z kilku powodów, różnych gatunkowo.
W pierwszej kolejności był on istotny dla WZZ „Forum-Oświata”, ponieważ przedstawiciel naszej organizacji, a konkretnie Sekretarz Zarządu Krajowego WZZ „Forum-Oświata” Dagmara Iwanciw, został wybrany, na wniosek Prezydium CESI (przy akceptacji uzyskanej od Zarządu CESI), jednym z ośmiu wiceprezydentów naszej europejskiej centrali. Wcześniej wiceprezydentów było siedmiu.
Poza tym skład Prezydium CESI na nową kadencję niemal się nie zmienił. Więcej zmian osobowych dotyczy komisji rewizyjnej oraz komisji rozjemczej oraz zastępców ich członków.
9. Kongres nie dokonał zmian na stanowiskach Prezydenta CESI (Romain Wolff) oraz Sekretarza Generalnego CESI (Klaus Heeger). W skład Prezydium wszedł także Skarbnik (Urs Stauffer) – tutaj także bez zmian.
Kongres przegłosował natomiast kilka zmian w Statucie.
Najważniejsze dotyczą wydłużenia kadencji z 4 do 5 lat (usprawni to działanie centrali i przyniesie wymierne oszczędności w finansach), wprowadzenia zapisu dającego Prezydium CESI prawo do zobowiązania organizacji członkowskiej do raportowania jej liczebności analogicznie do obowiązku wynikającego z zapisów prawodawstwa krajowego, odpowiedniego dla miejsca rejestracji organizacji członkowskiej, zmiany liczby i terminów uiszczania składek członkowskich z 3 do 2 (odpowiednio na 01 stycznia i 01 lipca danego roku), podwyższenia składki członkowskiej oraz dania Prezydium możliwości zmiany wysokości składki członkowskiej w trakcie trwania kadencji o wskaźnik inflacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku zmiany terminów uiszczania składki członkowskiej i upoważnienia Prezydium do zmiany wysokości składki członkowskiej propozycje Prezydium CESI nie zyskały poparcia naszej organizacji. Sygnalizowaliśmy problem o charakterze księgowo-technicznym, przede wszystkim, odnośnie terminu 01 stycznia danego roku i CESI rozumie oraz akceptuje związane z tym konsekwencje.
Delegaci na 9. Kongres CESI przyjęli cały szereg uchwał zgłaszanych przez organizacje członkowskie. Większość z nich ma charakter ogólny, propracowniczy i prozwiązkowy, i zobowiązuje CESI do działań zmierzających do podkreślenia kluczowej roli pracowników i samych usług publicznych dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania administracji państw europejskich. Podczas obrad mocno podkreślano kluczową rolę szeroko rozumianego sektora usług publicznych, w tym edukacji, w czasach bardzo szybkich przemian społeczno-kulturowych oraz niepewności geopolitycznej, tak w kwestii bezpieczeństwa, jak i przesunięć punktów ciężkości w gospodarce światowej.
Wydaje się, co zostało zauważone podczas rozmów kuluarowych, że pozycja WZZ „Forum-Oświata” w CESI jest solidna i merytorycznie ugruntowana.
Damian Dziatkowiak